در صورت نیاز به اتصال لوله ها به یکدیگر ، از فلنج استفاده می شود. اینها عمدتا در تجهیزات و شیرآلات استفاده می شوند. در برخی از خطوط لوله که تعمیر و نگهداری از ویژگی های معمول آن است ، در فواصل معینی فلنج ارائه می شود. یک اتصال فلنجی از اجزا جداگانه و مستقل تشکیل شده است اگرچه به هم وابسته هستند. فلنج ، واشر و پیچ و مهره. برای دستیابی به اتصال ضد نشت ، کنترل های ویژه ای در انتخاب و استفاده از همه این عناصر لازم است.

معرفی انواع فلنج

فلنج کور

برای پوشش یا بسته شدن انتهای لوله بکار می رود در واقع وظیفه فلنج کور آب بندی انتهای یک سیستم لوله کشی شده است و معمولا برای فشارهای بسیار بالا استفاده می شود. از دیگر موارد کاربرد این فلنج در کشتی نیز می باشد.

فلنج پیچی

نصب فلنج پیچ لوله با این فلنج ها بسیار ساده و سریع می باشد و اغلب در خدمات نرم افزاری مانند هوا و آب بکار می رود.

فلنج سوکت جوش

این فلنج شامل یک شانه در درون آنها با قرار دادن انتهای لوله در فلنج، تا زمانی که آن را در مقابل شانه ها قرار می دهند، ساخته شده و سپس لوله ۱/۸ را قبل از جوشکاری در محل قرار می گیرد. این عمل در اصل برای کاهش ترک خوردگی به علت تنش های حرارتی در گرمادهی فولادی ضد زنگ مورد استفاده قرار میگیرد.

فلنج روکار

بر روی فلنج های روکار سوراخ هایی به منظور اتصال لوله ها وجود دارد. فلنج روکار را بر روی لوله قرار می دهند ، سپس درون و بیرون آن را جوش می دهند. این فلنج بیشتر در فشار و دمای کم بکار می رود. این نوع فلنج ها در ابعاد وسیع جهت اتصال لوله های بزرگ تولید می شوند.

فلنج ساده

منظور از فلنج ساده، فلنجی دارای سطحی ساده و صاف است که اتصال شیرها و اتصالات چدنی و فلنج های غیر فولادی پمپ ها از این نوع فلنج بکار گرفته می شود. همچنین برای خطوط فشار پائین مانند که نشتی اهمیتی نداشته باشد از این نوع فلنج ها استفاده می شود. جهت آب بندی اتصالات نیز از واشر هایی استفاده می شود که قطر خارجی آنها برابر قطر خارجی فلنج است. این واضح همچنین امکان اتصال دو قطعه را غیر ممکن می کند و در نتیجه امکان شکست قطعات نیز کاهش می­ یابد.

فلنج برجسته

اغلب از این نوع فلـنج ها در پروژه­ ها اسـتفاده می شود که دارای ارتفاع ۱۶/۱ اینچ برای فلنچ های کلاس ۱۵۰ و ۳۰۰ و ۴/۱ اینچ برای سایر کلاس ها می باشد. در واقع این فلنچ ها بصورت نر و ماده ساخته می شوند. در این نوع فلنج سطح فلنج که در مقابل فلنج دیگر قرار گرفته و بر روی آن گسکت قرار داده می شود. نسبت به سطح کلی فلنج برجسته تر ساخته می شود. بر اساس استاندارد مقدار برجستگی در تمام اندازه ها برای­ کلاس­های ۱۵۰ و۳۰۰ برابر۱.۶mmو کلاس های بالاتر برابر۶.۴mm  می باشد.

فلنج لبه دار

این فلنج روی یک لوله لبه برگشته می چرخد. لبه برگشته لوله روی صفحه فلنج قرارگرفته و انتهای دیگر آن با لوله بصورت لب به لب جوش داده می شود. بنابراین در این نوع فلنچ ها مایع مستقیم با فلنج برخورد نخواهد داشت. از این فلنج برای لوله های جدار ضخیم و یا جدار نازک استفاده نمی شود و هزینه آن از فلنج گردندار بیشتر است.

فلنج گردن جوشی

این نوع از فلنج که عموما بسیار ابعاد بزرگی دارند به طور گسترده ای در دما و فشار بالا مورد استفاده قرار گرفته و دارای هزینه گرانتری می باشند.

 

مزایای فلنج فولادی:

  • قابلیت تحمل فشارهای بالا
  • سهولت در باز و و بسته شدن شیرآلات از پرژه
  • سهولت در باز و بسته کردن لرزه گیرها و تعویز آنها
  • امکان باز کردن هر شاخه از سیستم خط لوله برای تعمیر و یا تعویز آن
  • دارای عمر طولانی
  • اتصال آسان به وسیله پیچ و مهره
  • قبلیت سریع گرفتن نشتی های احتمالی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی برای خرید با کارشناسان آوند سازه تماس بگیرید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.